Kako se sprijateljiti u starijoj dobi?
Zanimljivo istraživanje iz 2018. godine ispitivalo je koliko sati druženja je potrebno da bi nekoga smatrali prijateljem. Pa je tako potrebno oko 50 sati druženja kako bi od poznanika postali povremeni prijatelji, 90 sati za postati prijatelji, a više od 200 sati kako bi mogli smatrati nekoga kao bliskog prijatelja.
Ostati aktivan i družiti se u starijoj životnoj dobi dokazano ima mnoge dobrobiti za naše zdravlje, smanjuje rizik za mentalne i fizičke bolesti, a produžuje životni vijek. Iako započeti novo prijateljstvo u starijoj dobi nije lako ipak možemo i tada imati zanimljiv i ispunjen društveni život.
Pronalaženje novih prijatelja u starijoj dobi je aktivan proces gdje mi moramo poduzimati korake. Evo nekih savjeta:
Slijedite svoje želje i strasti. Razmislite što vas pokreće, koje aktivnosti, sportove, hobije volite, te se uključite u aktivnosti koje vas ispunjavaju. Tada ćete biti okruženi ljudima sličnih interesa te je lakše započeti razgovor i sprijateljiti se.
Osnažite se i fizički i emotivno. Kada osiguramo da imamo energije i samopouzdanja za različite aktivnosti bit ćemo otvoreniji i za stvaranje prijateljstva. Zato je potrebno ostati fizički aktivan i vježbati, ali ne zaboraviti i svoje mentalno zdravlje (pišite dnevnik zahvalnosti, molite ili meditirajte).
Budite proaktivni i pozovite ljude u svoj život. Ostanite pozitivni i budite pristupačni. Kada smo otvoreni prema drugima i radujemo se tuđim uspjesima veća je mogućnosti da i drugi budu takvi prema nama.
Ako ste osoba starije životne dobi ili osoba s invaliditetom uključite se u aktivnosti projekta ZA ŽIVOT ZAJEDNICI.
Projekt „Za život u zajednici“ sufinancira se iz Europskog socijalnog fonda (85%) i državnog proračuna Republike Hrvatske (15%). Ukupna vrijednost projekta je 1.341.984,00 kn kuna i traje 24 mjeseca. Za više informacija o EU fondovima: www.esf.hr.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Humanitarne udruge „fra Mladen Hrkać“.