24.3.2025

U izazovima bolesti, djeca trebaju dodatnu pažnju, podršku i razumijevanje

Kada bolest uđe u obitelj, rijetko koga poštedi. Pored boli, straha i neizvjesnosti koje liječenje nosi sa sobom, često su upravo djeca ta koja osjećaju najveći emocionalni teret – iako ga možda ne znaju uvijek izreći riječima.

U Humanitarnoj udruzi fra Mladen Hrkać posebno smo svjesni koliko je važno pružiti podršku upravo toj najosjetljivijoj skupini naših korisnika.

Strah i nesigurnost daleko od doma

U slučajevima kada se djeca i roditelji zajedno nalaze daleko od doma, često u potpuno nepoznatoj sredini, prirodno je da se kod djece javljaju strah, nesigurnost i osjećaj zanemarenosti. Roditelji, obuzeti vlastitom borbom za zdravlje, teško pronalaze vrijeme i snagu da se u potpunosti posvete potrebama djece.

Tu nastupaju naši stručni djelatnici – socijalna radnica i psihologinja – koji redovito posjećuju korisnike i prepoznaju situacije u kojima je djeci potrebna dodatna podrška.

“Mogućnost smještaja cijele obitelji ključna je kako bi se izbjegla dodatna trauma razdvajanja roditelja i djece za vrijeme liječenja”,
poručuje naša socijalna radnica Ivana Očko, ističući da se kod djece često javljaju emocionalne teškoće jer roditelji ne mogu posvetiti im se onoliko koliko bi željeli.

Male aktivnosti s velikim učinkom

Kroz razgovore s roditeljima i djecom, stručni tim Udruge osmišljava jednostavne i kreativne aktivnosti koje djeci pomažu da se opuste, nasmiju i nakratko zaborave na ozbiljnost situacije.

Igračke, društvene igre i radionice – sve to postaje sredstvo komunikacije i povezivanja, ali i alat za emocionalno rasterećenje roditelja, koji se tada barem nakratko mogu odmoriti znajući da je njihovo dijete zbrinuto i sretno.

U radu s djecom čiji su roditelji na liječenju, često se pokazuje koliko male geste i pažljivo osmišljene aktivnosti mogu donijeti veliku promjenu. Djeca u takvim okolnostima znaju biti povučena, nemirna ili zbunjena, jer osjećaju promjene u obitelji, a ne znaju ih uvijek objasniti.

Kroz igru, razgovor i zajedničke kreativne trenutke, stručni tim Udruge nastoji im pružiti osjećaj sigurnosti i pažnje koja im nedostaje.

Zajedništvo koje ostavlja trag

Jednostavne igre, crtanje ili izrada rukotvorina često postaju most između djeteta i roditelja, posebno u trenucima kada svakodnevica izgleda drugačije nego inače.

Kroz takve aktivnosti djeca lakše izražavaju emocije, a roditelji dobivaju prostor za povezivanje s djetetom na novi način – unatoč izazovima koje bolest nosi. Upravo ti mali trenuci zajedništva ostavljaju dubok trag i pomažu cijeloj obitelji da se lakše nosi s novom životnom situacijom.

Udruga u svojoj arhivi ima brojne igre i materijale koje koristi u posjetama, a po potrebi uključuje i volontere – osobito kada djeca požele društvo druge odrasle osobe ili vršnjaka. Planira se i dodatno jačanje takvih aktivnosti, jer su upravo one često ključne u psihološkoj prilagodbi djece na nove okolnosti.

"Djeca su pri dolasku često uznemirena jer osjećaju odsutnost roditelja i nedostatak pažnje, što je prirodna reakcija na novu i nepoznatu situaciju. Kroz igre i kreativne aktivnosti nastojimo im pružiti osjećaj sigurnosti i veselja. Često vidimo kako se brzo zainteresiraju, a ono što posebno raduje jest kada te iste aktivnosti kasnije nastave s roditeljima. Već pri sljedećem susretu djeca su opuštenija, otvorenija i spremna za igru – što je znak da smo napravili pomak u njihovoj prilagodbi", govori naša socijalna radnica.

Zajedno u izazovima

Svaka obitelj koja se suočava s bolešću suočava se i s nizom promjena. Naša je misija pomoći im da te promjene lakše prebrode – zajedno.

Jer kada jedno dijete ponovno pronađe osmijeh, kad se u njemu pojavi osjećaj sigurnosti i topline unatoč svemu što ga okružuje, tada znamo da radimo nešto važno.

Zajedno možemo pomoći da se obitelji, usprkos svemu, osjećaju cjelovito, sigurno i viđeno. A to je ponekad najvažniji korak prema ozdravljenju.

_____________________________

Budi dio ove priče

Ne morate čekati savršen trenutak da napravite nešto lijepo. Već danas možete pomoći.

Ako imate ideju – pokrenite ju. Ako ne znate kako, javite nam se, uvijek smo tu da pomognemo.
Ako želite volontirati – pridružite nam se. Svaki osmijeh, svaki zagrljaj, svaka podrška nekome znači sve.
Ako želite pomoći – donirajte. U samo par klikova možete postati donator s trajnim nalogom i podržati ljude kojima je pomoć najpotrebnija.

Preuzmi

Ostale vijesti

Kad bolest dotakne obitelj

Pored boli, straha i neizvjesnosti koje liječenje nosi sa sobom, često su upravo djeca ta koja osjećaju najveći emocionalni teret – iako ga možda ne znaju uvijek izreći riječima.

Pročitaj

Jačanje kvalitete solidarnosti

Humanitarna udruga fra Mladen Hrkać već godinama aktivno sudjeluje u projektima Europskih snaga solidarnosti (ESS), pružajući podršku najugroženijim skupinama i promičući društvenu inkluziju.

Pročitaj

Liječnik izvan bolnice

„Dijagnoza, operacija i lijek pišu se na ime jedne osobe, ali ta osoba je na ramenima svih onih koji ju vole i prate“, objašnjava Ines.

Pročitaj